Renault – czy znasz historię tej marki?

Renault – czy znasz historię tej marki?

Renault to jeden z największych producentów samochodów na świecie, o bogatej historii. To także czwarty największy producent samochodów w Europie. Firma ta istnieje już od ponad 130 lat, ale czy wiedzieliście o tym?

W 1885 roku Louis Renault i jego bracia założyli firmę o nazwie „Société des Automobiles Renault”. Mieściła się ona w Boulogne-Billancourt, gminie na zachodnich przedmieściach Paryża. Pierwszym wyprodukowanym przez nich samochodem był napędzany parą trójkołowiec o nazwie „Renault Voiturette 1CV”. Był on w stanie osiągnąć prędkość 25km/h, a jego prędkość maksymalna wynosiła 35km/h. Posiadał tylny kocioł i był napędzany jednocylindrowym, czterosuwowym silnikiem.

W 1898 roku Renault wprowadziło swój pierwszy model napędzany benzyną o nazwie „Voiturette Type A”, który mógł osiągnąć prędkość do 40 km/h. W 1899 roku wypuścili swój pierwszy motocykl o nazwie „Type D”.

Pierwsze Renault, które wszyscy znamy dzisiaj to R4. Został wyprodukowany w 1961 roku i posiadał silnik chłodzony powietrzem z napędem na przednie koła. R4 był produkowany w latach 1961-1970, ale nadal jest uważany za jeden z najlepszych samochodów w historii. Więcej na: startmoto.pl