Ford – czy znasz historię tej marki?

Ford – czy znasz historię tej marki?

Ford to jedna z najbardziej znanych i popularnych marek na świecie, ale możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się o jej początkach. Henry Ford był inżynierem, który prowadził wiele projektów dla Edison Company przed rozpoczęciem własnej działalności w Detroit. Jego pierwszym dużym projektem był silnik spalinowy, który wykorzystał do napędzania samochodu.

 

Prawdziwa innowacja Forda polegała jednak na sposobie produkcji samochodów – nie chciał każdego z nich wytwarzać ręcznie. Chciał stworzyć system, w którym produkt mógłby być produkowany na skalę masową, a mimo to zachować wysoką jakość. Zdecydował, że najlepiej będzie, jeśli będzie montował komponenty swoich samochodów przy użyciu standardowych części, co nazwał „ruchomą linią montażową”. Stosując tę metodę, zwiększył produkcję i jednocześnie obniżył koszty.

 

Kiedy Ford wprowadził na rynek swoje pierwsze samochody, ich cena wynosiła 850 dolarów – drożej niż wiele innych opcji dostępnych wówczas na rynku, ale wciąż na tyle tanio, że Ford sądził, iż będą się dobrze sprzedawać. Mylił się: wielu ludzi nie chciało płacić tyle za samochód, na którym widniały nazwiska zupełnie obcych osób (Ford sprzedawał je raczej poprzez lokalnych dealerów niż bezpośrednio). Firma ponosiła straty na każdym sprzedanym samochodzie aż do 1908 roku, kiedy to Ford obniżył ceny do 600 dolarów. Więcej na: tuningster.pl